Na 15 jaar aan het roer van TVM Belgium geeft algemeen directeur Frank Van Nueten dit najaar de fakkel door. Op 1 oktober gaat hij met pensioen. Zijn passage markeert een voortvarend hoofdstuk in de geschiedenis van TVM Belgium. We blikken samen terug op een rijke carrière, een indrukwekkende groei en een aanpak die TVM Belgium als nichespeler op de kaart zette in het Belgische verzekeringslandschap.
Onverwachte koers naar verzekeringen
Dat Frank Van Nueten ooit algemeen directeur zou worden van een verzekeraar, stond allerminst in de sterren geschreven. Na zijn legerdienst belandt hij in de maritieme wereld. “Ik startte bij CMB, een Antwerpse rederij, waar ik verantwoordelijk was voor het zoeken van vrachten van en naar West-Afrika. Daar kwam voor het eerst mijn passie voor scheepvaart en transport naar boven.”
Zijn loopbaan brengt hem langs expediteurs en havenbedrijven, tot hij uiteindelijk zijn weg vindt naar de verzekeringssector. “Aanvankelijk had ik helemaal geen interesse in verzekeringen. Toen Naviga, het zusterbedrijf van CMB, me de vraag stelde, was mijn antwoord resoluut: ‘Dat is niets voor mij’. Maar kijk, een paar jaar later zat ik toch in het vak.”
Na passages bij verzekeraars Nautica (dochterbedrijf van Baloise), Zurich en Vivium, belandt Frank uiteindelijk in 2010 bij TVM Belgium. “De vacature stond al een tijdje open en ik kreeg een telefoontje van een selectiebureau. Niet veel later reed ik naar Hoogeveen, waar het Nederlandse hoofdkantoor van TVM is. Ik was meteen verkocht. De sfeer, de kleinschaligheid, de mentaliteit – het voelde als thuiskomen.”
Van pionier naar nichespeler
Toen Frank aantrad, was TVM Belgium nog een kleine speler. Met een beperkt productgamma en een klein team, stond de organisatie voor een groot groeipotentieel, maar ook heel wat uitdagingen.
“De eerste jaren stonden in het teken van mensen leren kennen, vertrouwen winnen, processen professionaliseren. TVM was ondernemend en had een enorme drive, maar er was nood aan structuur.” Samen met commercieel directeur Jan van Waterschoot en een toegewijd team begon Frank aan een indrukwekkend groeitraject.
“We hebben gedurende de jaren heel wat gerealiseerd. We zijn gegroeid van 30 naar 90 medewerkers, onze omzet is vervijfvoudigd tot 125 miljoen euro, en we hebben ons als nichespeler op de kaart gezet. Vandaag kunnen makelaars niet om ons heen als het over transportverzekeringen gaat. Dat was ooit anders.”
Sterke partnerships
Frank onderstreept het belang van de samenwerking met TVM Nederland. “Zonder de steun van onze Nederlandse collega’s in de beginjaren, was die groei niet mogelijk geweest. Door goede resultaten te boeken en de juiste keuzes te maken, hebben we dat vertrouwen ook verdiend. Vandaag werken we veel autonomer, maar de band is sterk gebleven.”
Diezelfde filosofie trekt TVM Belgium door in haar relatie met makelaars. “Wij werken exclusief via makelaars. Dat blijft ons model. We zien hen als partners, en dat wederzijds vertrouwen is de basis van alles.”
Kennispartner voor transporteurs
Onder Franks leiding is TVM Belgium geëvolueerd van een traditionele verzekeraar naar een betrokken partner voor transport- en logistieke bedrijven. “We hebben producten ontwikkeld die inspelen op de échte noden van transporteurs. Geen standaardoplossingen, maar slimme pakketten, risicoanalyse en tools die bedrijven helpen om vooruit te gaan.”
Een goed voorbeeld is de oprichting van TVM solutions. “Door ons eigen opleidingscentrum op te richten, kunnen we onze klanten nog beter servicen en begeleiden op het vlak van preventie. We denken met hen mee en ontzorgen. We gaan bewust verder dan verzekeren alleen.” Die brede kijk vertaalt zich ook in initiatieven rond veiligheid en welzijn. “Aan de hand van partnerships met organisaties als ESPORG en inspanningen voor het welzijn van chauffeurs, zoals de Ridders van de Weg, willen we de transportsector op een mooie en duurzame manier vooruit helpen.”
Verbindend leiderschap
Hoe hij zichzelf als leider omschrijft? “Ik ben iemand die verbindt. Geen haantje-de-voorste, maar wel iemand die probeert mensen samen te brengen. Mijn deur staat altijd open. In het begin was dat zoeken, want plots draag jij de eindverantwoordelijkheid. Maar met de jaren leer je relativeren, nadenken, en beslissingen nemen op het juiste moment.”
Frank gelooft sterk in vertrouwen geven. “Een hecht team is goud waard. Je moet mensen ruimte geven, fouten laten maken. Ik heb altijd geprobeerd om benaderbaar, menselijk en puur te blijven, ook in moeilijke momenten. Dat is voor mij authentiek leiderschap.”
Lange lijst hoogtepunten
De lijst met hoogtepunten is lang, maar bepaalde momenten blijven hem altijd bij. “De grootste mijlpaal blijft toch toen we voor het eerst 100 miljoen euro omzet behaalden. Als je weet waar we vandaan komen en welke stappen we gezet hebben om daar te geraken, is dat echt een bijzondere prestatie.”
Ook de personeelsevents zal Frank altijd blijven koesteren. “Zoals die keer dat we met een oude dubbeldekker naar het Hofke van Bazel reden. Of onze legendarischere lustrum reis naar Hamburg. TVM is een bedrijf dat weet hoe je successen moet vieren. Dat is belangrijk, want zo toon je appreciatie voor de inzet en het harde werk van alle medewerkers.”
Toekomstperspectief
De toekomst ziet Frank met vertrouwen tegemoet. “TVM Belgium heeft een stevig fundament, een sterk team en een duidelijke visie. Onze volgende uitdaging ligt in de verdere digitalisering en automatisatie, uitbreiding richting Duitsland, het versterken van onze rol als adviseur en partner en een verruiming van ons productaanbod. Er liggen nog veel kansen in het vooruitzicht.”
Voor hem persoonlijk breekt nu een nieuwe fase aan. “Wat het wordt op 1 oktober? Geen idee. Voor het eerst in jaren staat er niets op de planning. En dat is net het mooie eraan. Ik wil meer genieten van het moment, van mijn kleindochter, van mijn gezin. Na een carrière van 42 jaar, mag dat wel.”
Advies voor opvolger
Tot slot, welk advies geeft Frank aan zijn opvolger? “Blijf dicht bij de mensen. Zorg voor verbinding – met het team, met makelaars, met de collega’s in Nederland. TVM Belgium is gebouwd op relaties. Die moet je koesteren en versterken. En vergeet vooral niet te genieten van de rit. Want het is de moeite waard.”